FAQ

FAQ
Mám struny se kterýma jsem spokojený, ale neznám jejich tloušťky – co mám dělat?
Struny nám zašlete, přesným mikrometrem změříme jejich průměr a zkusíme Vám dodat ekvivalentní náhradu.
Neumím si uvázat očka na sitárové struny. Mužete mi pomoct?
Ano, očka Vám rádi uvážeme. Pro rezonanční struny vážeme fixní očka a pro hlavní struny vážeme očka kluzné. Díky našim přípravkům vážeme očka bez dlouhých konců strunového drátu, které si většina hráčů periodicky zapichuje do prstů. Máte to bez práce a bez bolesti. Stačí nám napsat. Cena se pohybuje asi 5 CZK za očko.
Mám nástroj, ale nejsem si jist, v jakém je stavu a co potřebuje. Co s ním mám dělat?
Zastavte se s ním po předchozí domluvě u nás. Podíváme se na něj, seřídíme ho a vybereme pro něj vhodné struny.
Kobylka na sitáru je již znašně vymletá. Jaké mám možnosti?
Buď si ji přebrousíte sami (pokud v tom nemáte praxi, tak je to práce na několik hodin bez zaručeného výsledku), nebo se za námi zastavíte a uděláme to za vás. Něco se dá udělat na počkání, něco u nás musí zůstat. Případně navštívíte někoho, kdo to umí. Pozor, několikrát jsme napravovali škody po servisních zásazích, které nebyly provedeny dobře, ač koliv si dotyčný velmi věřil…
Mám nový nástroj, ale nehraje mi dobře. Co s tím?
Na nových nástrojích jsou často velmi špatné struny, případně dobré struny ve velmi špatném stavu. Může za to většinou skladování nástroje. Pokud jsou struny v pořádku, pak je možné, že kobylka je na špatném místě, nebo je špatně upravená. Samozřejmě se také může stát, že je v nepořádku celý nástroj.
Koupil jsem přes ebay nástroj a nedokážu jej pořádně rozehrát. Pomohou struny?
Často za námi chodí pro radu lidé, kteří si koupili nástroje na ebay nebo přes inzeráty. Bohužel je to vždy otázkou štěstí, jak bude nástroj vypadat. Ani vysoká cena nemusí být zárukou kvality. Výměna strun nemusí vůbec pomoci. Přineste nám nástroj a férově vám řekneme, jaký má váš nástroj problém a jaké je řešení. Pokud koupi nástroje teprve zvažujete, jděte samozřejmě tam, kde vám nabízejí záruku.
Pořád se mi rozlaďují basové struny, i když kolíky mi neprokluzují…
Pokud to jsou jenom basové struny, a nejedná se o efekt, kdy se struny rozladí při velkém vytažení hlavní struny (sitár, surbahar, veena), pak jsou dvě možnosti. Buď se stahuje (případně povoluje) očko na struníku, nebo se vytahuje materiál struny. Ta první příčina časem pomine. Ta druhá je problematická a doporučujeme vyměnit strunu, případně dohromady s námi vybrat tu správnou tloušťku. To samé platí i pro tanpury a podobné nástroje.
Mám kytaru, kterou bych si rád předělal na sitár. Jaké struny budu potřebovat?
Určite budete potebovat jiné struny než sitárové, kvůli kratší menzuře. Zavolejte nám. Ale zvažte, jestli si nechcete kytaru nechat na jiný druh experimentu. I poměrně špatný sitár pořád odvede lepší práci než předělaná kytara… Každopádně experimentování fandíme a budeme moc rádi, když se s námi podělíte o výsledky! 🙂
Líbí se mi zvuk Raviho Šankra, jaké struny se tomu blíží?
Obávám se, že v první řadě musíte cvičit jako Ravi Šankar. Jeho tón, stejně jako třeba tón Nikhila Banerjeeho nedokáže napodobit nikdo z nás. I kdybychom hráli na jejich nástroje s jejich strunama, nebudeme mít tu samou techniku – a bude to znít jinak. 30% zvuku nástroje je dáno strunami, 30% nástrojem a 30% hráčem. Zbývajících 10% v tom hraje vesmír. Samozřejmě uvedené poměry platí vždy až od určité úrovně.
Chci dosáhnout u sitáru velmi jasného zvuku. Co mám dělat?
Přebrousit si basové struny (to vydrží pouze několik hodin a funguje to hlavně u mosazi) a použít čisté pokovené struny (třeba zase mosazí). pak si samozřejmě můžete pomoci kobylkou. Na jasném zvuku se ale podílí i správná funkce rezonančních strun – jejich materiál, průměr, napětí, kotvení, kobylka… Zkoušejte, experimentujte. Určitě si svůj zvuk najdete.
Mám špičkový nástroj a chci ty nejlepší struny. Jaké doporučíte?
Určitě doporučíme struny německého nebo amerického výrobce. Dokonalý zvuk je však otázkou sladění průměrů jednotlivých strun, jejich napětí, jejich materiálu (nebo povrchové úpravy)… I ty nejlepší struny prostě nemusí znít na konkrétním nástroji a naopak, průměré struny mu můžou sednout tak dokonale, že nástroj bude hrát neuvěřitelně. Objednejte si naši testovací sadu strun a uvidíte, jaká kombinace vám sedne nejlépe.
Různí výrobci mají v sitárových sadách různé průměry. Které jsou nejlepší?
Po pravdě, žádný výrobce o kterém víme, nemá dobře vybrané průměry. Není to jejich amatérismem, to v žádném případě ne. Pouze nemají k dispozici tak dokonalé testery jako například u kytarových strun – a také to není takový byznys… Většina hráčů má na práci jiné věci než trávit hodiny a hodiny výběrem strun. Nehledě na to, že špičkoví hráči často ani nemají finanční zdroje na bezbřehé experimentování. Nu a výrobci zase mohou spočítat fyzikální parametry, ale nerozumí nástrojům z hlediska užití. My se díváme na sady spíše jako na kompromis než jako na ideál.
Mám rád velmi tvrdé struny. Jak se chovají na indických nástrojích?
Měli jsme v rukou několik indických nástrojů, které byly osazeny vyššími průměry strun. Ani jeden nezněl dobře. Pokud jsme mohli sledovat, trvalo týdny po povolení tahu, než nástroje začaly postupně znít, jak mají. Příčina je v celkovém designu nástroje. Nedoporučujeme ladění např. do F se standardníma strunama, nebo použít průměr 0.011 tam, kde všichni dávají max. 0.009.
Je výhodnější koupit si velké balení strun, nebo jednotlivé struny?
Z hlediska čistě cenového je výhodnější koupit si vždy klubíčko 10 m (můžeme dodat i větší). Zvažte však to, že struny budete muset dobře uskladnit, a už je nevyměníte za jiné. Můžete přijít na to, že vám vyhovuje trochu jiný průměr, nebo trochu jiný materiál. Pokud však víte, co kupujete a proč, umožní vám to například každý měsíc měnit strun bez drastické finanční zátěže.
Jak často mám měnit struny?
Nemáme jednouchou odpověď a již jsme se tomu šíře věnovali v jiné části tohoto webu. Záleží na skladování nástroje, použitých strunách apod. Krátce – pokud jste profesionál, tak každý měsíc i častěji, poloprofesionál a fajnšmekr každé 3-4 měsíce (a hlavní strunu každý měsíc), pokud jste chudý student, tak jedenkrát za půl roku. Nechat na nástroji struny déle než rok, je skoro zločin :)… To, že struny nepraskají, zdaleka neznamená, že jsou vhodné k hraní. Můžete si ničit pražce, kobylku i prsty…
Je vhodné struny olejovat?
Na uskladnění určitě. Pozor však – nikdy neolejujte přes kobylku!!! Napije olej a změní vlastnosti… Před hraním je však zapotřebí struny dokonale setřít.
Struny se ale olejují při hraní…
Ne, při hraní se lehce nanese olej pouze na velmi malou část prstu, nebo na část struny, kde je intenzivní pohyb. Olej však vždy tlumí zvuk. Řada hráčů nepoužívá olej vůbec. Pravidelně je navíc zapotřebí ze struny olej stírat. Budete se divit, co vše na sebe nachytá…
Mám čistit struny?
Určitě.
Mohu brousit struny?
Jak které… Broušením se zbavíte zoxidovaného povrchu ale zárověň odstraníte povrchovou úpravu, nebo její zbytky. Např. mosazné struny získají na několik hodin jiný zvuk – ale zase pravděpodobně rozhodíte jejich přesnou kalibraci z výroby… Než si však zničit kůži na zaoxidovaných strunách, raději je stáhněte smirkem…
Drahé přípravky na čištění a konzervaci strun mají smysl, nebo jsou vyhazováním peněz?
Smysl mají a nakolik se vám to vyplatí, si musíte odpovědět sami. Jestli by něco jiného splnilo svůj účel stejně dobře netušíme. Vypozorovat je to velmi obtížné a srovnávací testy nemáme jak vyhodnotit. To raději zaplatíme pár korun ročně :). Na druhou stranu, pokud měníte struny každý měsíc, nemusíte se tím zabývat.
Není doporučení časté výměny strun jen marketinkovým tahem?
Zkuste to a uvidíte sám. Rozdíl je slyšitelný i pro laika.
Pevnost struny zdaleka nedosahuje požadovaných hodnot. Kde je problém?
Na nástroji můžete mít z výroby nebo časem získanou přechodovou hranu, na které struna praská. Další důvod může být špatně uvázané očko na struně nebo nevhodný způsob navíjení na kolík. A problém samozřejmě může být ve struně samotné. Struny procházejí tepelnou úpravou, která je technologicky komplikovaná. Struna tak může být příliš křehka nebo příliš tažná. Čas od času se to stane každému výrobci a ne vždy je výrobní dávka podchycena a vyřazena. Většinou stačí zvolit jinou výrobní várku strun toho samého výrobce.
Ptám se již po několikáté, ale vždy zapomenu… J. Jaké je ladění spodních rezonančních strun sitáru při C ladění?
Rezonanční struny můžete ladit mnoha způsoby. Jedna věc však musí být zohledněna vždy – do ladění rezonančních strun nepatří tóny, které nejsou v notaci kompozice, kterou hrajeme. Dále můžeme zdvojit tóny, které jsou v naší hře dominantní.
Typická ladění mohou být:
c,h,h,c,d,e,f,g,g,a,h,c,c
c,a,h,c,d,e,f,g,a,h,c,d,e
h,c,h,c,d,e,f,g,a,h,c,d,e
h,c,c,d,e,f,g,g,a,h,c,c,d
Uvedená ladění jsou pro 13 strun. V případě, že jich máte pouze 12, prostě vynechte poslední uvedenou strunu. Pokud máte strun pouze devět, vynechte třetí a poslední uvedenou strunu.
Při meendu mi prokluzuje struna. Co mám dělat?
Jsou 3 časté důvody – prokluzující kolík (na to pomůže křída, kalafuna, kolíková pasta, zdrsnění kolíku, nebo jeho převrtání.
Prokluzující očko – to se vyřeší samo po několika doladěních.
Vytahující se struna – ta nám brzy praskne a tím pádem se to také vyřeší samo J…
Struny mi často praskají. Co s tím?
Buď na nástroji máte ostré hrany, nebo máte nekvalitní (případně staré, zoxidované) struny, nebo ladíte příliš vysoko. Případně používáte nevhodný styl motání oček. Podle zbytků prasklé struny se podívejte, ve kterém místě struna praskla. Pokud se situace bude opakovat se stejnou strunou na stejném místě, zbavte se ostré hrany na daném místě.
Nehrají mi rezonanční struny. Co mám dělat?
Nejlépe přinést nástroj k nám k posouzení. Příčina může být v malé i velké kobylce, v konstrukci nástroje, v použitém dřevě, v použitém laku, ve strunách, jejich napětí, průměru, materiálu… Těžko říci na dálku…
Celý nástroj je přidušený co mohu dělat?
Rozdýchat ho… 😀
Nelze to na dálku určit. Momentálně například předělávám nástroj (v době odpovědi na tento dotaz), který má pod šelakovou vrstvou nějakou docela elastickou barvu. To nemůže fungovat dobře. Dřevo je jinak vyzrálé a kvalitní, konstrukční provedení a design se zdají být v pořádku. Několikrát jsem také měl v rukou nástroje, které byly doslova zalité lakem…
Předělat se dá vše, ale je to velmi pracné a tím pádem drahé. Celý lak se musí seškrábat – i z ornamentů. Opětovné natažení šelaku trvá několik týdnů (samozřejmě většinu toho času jsou pauzy na schnutí, ale i tak jsou to hodiny a hodiny práce :))